PIERWSZA WIZYTA

 

JAK WYGLĄDA PIERWSZA KONSULTACJA?

Pierwsze spotkanie trwa zazwyczaj najdłużej (ok.1-1,5 h), warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, gdyż informacje przekazane na pierwszej wizycie są niezwykle istotne. Dietetyk musi dowiedzieć się jak najwięcej o Twoim stanie zdrowia, samopoczuciu, problemie z jakim się borykasz. Im więcej szczegółowych informacji uzyska, tym efektywniej będzie mógł dopasować przygotowywane zalecenia i plan dietetyczny. Dbamy o to, aby konsultacja przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze, oraz abyś czuł/czuła się maksymalnie komfortowo.

 

BADANIE SKŁADU CIAŁA

W trakcie pierwszej konsultacji wykonujemy badanie składu i masy ciała segmentowym analizatorem najnowszej generacji InBody 170 oraz omawiamy wyniki pomiaru- dowiesz się wszystkiego na temat swojej wagi i budowy ciała, dokonamy także pomiarów obwodów, które będziemy sprawdzać na wizytach kontrolnych w miarę postępów kuracji. Badanie analizatorem składu ciała daje nam możliwość optymalnego dostosowania diety do aktualnych potrzeb organizmu. Dowiesz się jaki masz poziom tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej w ciele oraz ile wody znajduje się w Twoim organizmie, ponadto otrzymasz informację i wskazówki w jaki sposób poprawić proporcje swojej sylwetki, porady dotyczące treningu i rodzaju aktywności fizycznej wskazanej w twoim przypadku.

 

BADANIA LABORATORYJNE

Przed planowaną wizytą warto jest wykonać kontrolne badania krwi, które w trakcie konsultacji zostaną szczegółowo omówione, a przygotowywany plan dietetyczny będzie je uwzględniał, badania dają dość szeroki pogląd na stan zdrowia i kondycję organizmu.
Z podstawowych badań warto wykonać: morfologię, glukozę na czczo, cholesterol ogólny, ASP, ALT, TG, HDL, LDL, OB, TSH – na te badania można uzyskać skierowanie u lekarza rodzinnego, jeśli chcesz jednak wykonać z jakiegoś powodu badania na własną rękę (prywatnie) lub decydujesz się na szerszy pakiet diagnostyczny zachęcam do kontaktu w celu otrzymania skierowania (możliwość otrzymania zniżki w laboratorium LOMA, ŚLA oraz w SPZOZ Lubliniec). Polecam także oznaczenie poziomu witaminy D3 (metabolit 25OHD3) – która jest bardzo ważną witaminą w organizmie.

Jeśli posiadasz dość aktualne wyniki badań( z ostatnich 2-3 miesięcy)- zabierz je ze sobą na konsultację! Proszę o zabranie ze sobą również wszystkich wyników badań laboratoryjnych, wypisów szpitalnych oraz ewentualnie innych badań, które posiadamy w przypadku gdy konsultacja czy planowana dietoterapia dotyczy jakiś schorzeń.

Jeśli chcesz wykonać tylko najbardziej zalecane badania- wybierz panel minimum (panel A)
Jeśli decydujesz się na nieco szerszą diagnostykę – wybierz panel podstawowy rozszerzony ( panel B)
Jeśli chcesz dokonać „przeglądu” całego ciała wybierz panel rozszerzony (panel C)

 

DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY

W celu omówienia dotychczasowego sposobu żywienia oraz wskazania ewentualnych błędów proszę o przygotowanie dzienniczka żywieniowego z minimum 4 dni – najlepiej z 7(całego tygodnia). Dzienniczek do pobrania i wypełnienia ręcznie lub elektronicznie ( wersję elektroniczną można przesłać na adres kontakt@activ-studio.pl przed wizytą).

Analiza dzienniczka jest istotną częścią konsultacji, bardzo proszę o wypełnienie go maksymalnie skrupulatnie oraz zgodnie ze stanem faktycznym.

 

WYWIAD DIETETYCZNY

W celu optymalnego wykorzystania czasu przeznaczonego na wizytę, zachęcamy do wypełnienia i zabrania ze sobą na wizytę(lub wypełnienia elektronicznie i wysłania na adres kontakt@activ-studio.pl przed wizytą) wywiadu dietetycznego. Pozwoli to poświęcić czas konsultacji na zadawanie pytań i rozwianie Twoich wątpliwości unikając jednocześnie powielania podstawowych pytań.

 

 

LISTA LEKÓW/SUPLEMENTÓW – jeśli przyjmujesz jakieś leki/suplementy/odżywki proszę zabrać ze sobą na konsultację spis uwzględniający nazwy wraz z dawkami i częstotliwością stosowania.

DOKUMENTACJA MEDYCZNA – na wizytę proszę zabrać ze sobą wszelką posiadaną dokumentację medyczną( wyniki badań, wypisy szpitalne itp.)- jeśli są w jakiś sposób powiązane z problemem z jakim się zgłaszasz lub jeśli sądzisz, że mogą być przydatne.

Jeśli jesteś obecnie na jakiejś diecie – zabierz ze sobą na konsultację obecnie stosowany lub stosowany dotychczas plan dietetyczny.
Pierwsza konsultacja ma na celu wzajemnie poznanie się, wspólne określenie celu i kierunku współpracy. Nie ma możliwości aby otrzymać plan dietetyczny czy zalecenia już na pierwszej wizycie, przygotowanie indywidualnych zaleceń i jadłospisu wymaga czasu ( zazwyczaj trwa to ok. 1-2 tygodni)

Zalecenia dietetyczne/jadłospis zostaną przygotowane indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu, dokonanych pomiarów, analizy składu ciała, badań krwi, stanu zdrowia. W naszym gabinecie nie pracujemy w systemie oferowanym przez sieci dietetyczne, nie „szufladkujemy” pacjentów i nie wręczamy wszystkim tych samych diet. Do każdej osoby podchodzimy bardzo indywidualnie i poświęcamy sporo czasu na przygotowanie zaleceń aby zoptymalizować efekty kuracji dietetycznej oraz poprawić nie tylko wygląd ale również stan zdrowia i samopoczucie.

WIZYTA KONTROLNA

Pierwsza kontrola ma miejsce po ok. 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia diety.W trakcie wizyty kontrolnej dokonujemy ponownej analizy składu i masy ciała w celu porównania wyników i sprawdzenia postępu dietoterapii. Wizyta kontrolna służy przede wszystkim rozwianiu wszelkich wątpliwości, warto przygotować sobie listę pytań, które nas nurtują gdyż bardzo często zapominamy po prostu o pewne kwestie zapytać gdy już dochodzi do wizyty. Dietetyk omawia postępy oraz wspólnie z pacjentem ustala się dalszy plan działania, w razie potrzeb następuje ewentualna korekta/modyfikacja jadłospisu/zaleceń. Kolejne wizyty odbywają się z różną częstotliwością, wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb. Niektórzy potrzebują „twardej ręki” aby wytrwać w postanowieniach i w takim przypadku wizyty kontrolne zalecane są co ok. 3-4 tygodnie, ale dla niektórych wystarczające będą spotkania w odstępach 6 tygodniowych. Wizyta kontrolna ma na celu przede wszystkim zwiększenie lub odbudowanie motywacji pacjenta, a warto podkreślić, iż motywacja jest niezwykle istotnym elementem procesu odchudzania czy dietoterapii.

PLAN DIETETYCZNY

Po 7-14 dni od pierwszej konsultacji otrzymacie Państwo przygotowany indywidualnie plan żywieniowy, w zależności od tego co zostanie ustalone i jaka forma współpracy zostanie wybrana , będzie to szczegółowy plan dietetyczny lub ogólne zalecenia dietetyczne z przykładowymi posiłkami.

Bez względu na wybraną formę każdy pacjent otrzymuje atrakcyjne materiały w obszernym skrypcie zawierającym: omówienie wyników badań laboratoryjnych, dotychczasowego sposobu żywienia, popełnianych błędów, założeń diety, wykluczeni, ograniczeń oraz produktów dozwolonych i indywidualnie ułożony jadłospis lub zalecenia dietetyczne. Do planu dietetycznego dołączany jest także „Poradnik ActiV” czyli krótki przewodnik po prawidłowym żywieniu, zawiera istotne informacje dotyczące żywności , które mogły nie zostać poruszone w tracie konsultacji lub które nie zostały zapisane czy też do końca zrozumiane.